GTA
19. 2. 2009
Pamatujete si ještě na 7 let starou skvělou akci s názvem Grand Theft Auto od Rockstar Games? Jistěže ano, vždyť to byla svého času jedna z nejprodávanějších, ale také nekontroverznějších her. Navíc vzbuzovala u hráčů nadšený ohlas už tím, že byla doporučena pro hráče starších 18-ti let, čímž se mohou pyšnit pouze velmi odvážné kousky. Grand Theft Auto zaujalo především svým námětem a také zpracováním.
Vy se dostáváte do role chlapíka, který - aby si vydělal dostatečnou sumu peněz - musí plnit leckdy velmi zajímavé mise od městské galerky. K tomu všemu tu je ono zpracování, kdy hru hrajete z ptačí perspektivy, to je pohledem seshora, což jí dává jedinečný nádech. Jak už to tak u her tohoto typu bývá, pakliže splníte dostatečný počet misí, dostanete se o něco dále. I zde platilo toto pořekadlo, takže když jste splnili určitý počet úkolů, dostali jste se do dalšího města. V prvním dílu Grand Theft Auta vaše postava začínala v Liberty City. Po dokončení několika úkolů jste se pak mohli dostat ještě do dalších dvou měst, konkrétně do Vice City a San Andreas. Tyto se od předešlého Liberty City samozřejmě v mnohém lišily, ať už to bylo například jen v automobilech či jiném stylu života jedinců. Hlavní postava musela plnit někdy opravdu různorodé mise. Tu se měla dopravit prostitutka do hotelu za šéfem mafie za účelem oblažení, tu se musel unést syn vlivné dámy, aby za něj zaplatila výkupné a tu se musela vyhodit do povětří celá policejní stanice. A věru, ač to tak nevypadá, některé mise byly opravdu legrační.
Zpracování prvního dílu Grand Theft Auta bylo poměrně zdařilé, grafika byla na docela slušné úrovni, hratelnost byla strhující a vy jste se opravdu pořádně ponořili do zajímavého lineárního děje. A protože měla hra úspěch, hráči z ní byli nadšeni a sami autoři to věděli, zanedlouho po vydání GTA vyšel i datadisk Grand Theft Auto: London 1969. Jak už jeho název napovídá, tentokráte se váš hrdina ocitá v Londýně na konci šedesátých let, aby zde řešil další složité mise. Londýn byl pro hru GTA jako stvořený, jezdilo se vlevo, ulice lemovaly klasické londýnské dvoupodlažní autobusy a černé taxíky a vše mělo takový zvláštní nádech.
Pak se dva roky nic nedělo. Po zmínce o pokračování Grand Theft Auta nebylo ani vidu, ani slechu. Až pak přišla z čistého nebe zpráva o započatých pracích na pokračování oblíbené akční hry a vše se vrátilo do starých kolejí. Hráči se těšili na nové akce, které budou prožívat s hlavní postavou, těšili se na zběsilé jízdy ve sportovních vozech po rušném městě a podobně. A hráčská očekávání se naplnila přesně v den, kdy druhý díl Grand Theft Auta spatřil světlo světa. Značně graficky vylepšený, hratelnostně lepší, k dokonalosti celkově vyvedený druhý díl dohnal hráče k sezení u počítače na dlouhé dny a noci. I u druhého dílu se zažila zábava na mnoho hodin, nutno však dodat, že to bylo také zapříčiněno zmíněnými inovacemi. Kupříkladu se do GTA dostala mafie, a to v tom smyslu, že proti sobě stály tři znepřátelené gangy. Vaše hlavní postava měla za úkol třeba pozabíjet členy jedné strany, druhá ho naopak milovala. To mělo pak za následek to, že strana s pozabíjenými kumpány stála právě proti vaší postavě, a to kupříkladu tím, že na něj střílela a jinak se mu také odvděčovala za to, jak se k ní váš hrdina, potažmo i vy zachovali. Druhý díl byl navíc celkově o dost "temnější" než jeho předchůdce, novinek doznalo i samotné město. Změnily se automobily, přibylo několik novinek v oblasti zbraní nebo v oblasti policejní. Tato inovace byla od všech hráčů a kritiků pochválena z jediného důvodu. V druhém díle se totiž již nestalo, aby - i když jste byli nejhledanějším zločincem ve městě a měli jste pět hvězdiček pohotovosti, po vás nešla jen obyčejná dopravní policejní auta nebo aby se postavily laciné zátarasy na silnicích. Druhý díl se totiž naopak zlepšil, a tak byl také velký rozdíl v tom, na jak velkém pohotovostním bodě jste. Za jednu nebo dvě hvězdičky pohotovosti po vás šlo několik policejních aut, s pěti hvězdičkami to již bylo horší, a na silnici se postavil konvoj v čele s obrněnými dodávkami FBI a armádou a ostřelovači...
Přišel rok 2001, konkrétně podzim, a v tu dobu měli majitelé zázraku od firmy Sony - Playstation 2 své dny. Proč? Inu, na tuto nejznámější konzoli totiž vyšlo třetí pokračování oblíbené akce Grand Theft Auto. A že to nebylo pokračování jen tak ledajaké, vám hned vysvětlíme. Nejmarkantnější změnou oproti předchozím dvou dílům totiž byl fakt, že hra již nebyla zpracována "z ptačí perspektivy" - viděna seshora. Celá byla totiž zpracována ve 3D, což zapříčinilo fakt, že o ní začal být velký zájem. Přece jen, taková akce nebude jen tak letmo odbyta. Hráči, vlastnící pouze své počítače, psali do Rockstar Games každým dnem, kdy že vyjde jejich vysněné pokračování i na PC. Dostalo se jim konkrétní odpovědi - dříve než na začátku rok 2002 to nebude. A měli pravdu. PC hráči se dočkali až v květnu, kdy pánové od Rockstaru oficiálně oznámili, že jejich 3D akce je hotova. Začalo davové šílenství. Grand Theft Auto 3 se rázem vyhouplo mezi pět nejprodávanějších her v USA a několik měsíců nejvyšší příčky okupovalo. Hráči si nový díl velmi oblíbili. Aby také ne, když "trojka" nabízí vše, o čem se spořádaným hráčům u PC ani nesnilo. Dokonalá grafika, skvělá hratelnost, skvělá atmosféra, prostě něco na co se jen tak nezapomene. I tentokráte jako v prvním dílu se hra odehrává v Liberty City, i tentokrát vaše postava plní různorodé mise, i tentokráte se setkáte s rozhádanými gangy. Trošičku snad zamrzela hráče absence multiplayeru a větší hardwarové nároky, ale tyto maličkosti nejsou pro tuto skvělou hru zásadní.
U kritiky byl nový díl zákonitě pochválen a po několika týdnech se již začaly objevovat kusé informace o tom, že se připravuje díl čtvrtý s podtitulem Vice City. Nejen, že nabídnul opět o něco lepší atmosféru, ale i inovace, jako například motorku, která byla sice očekávána již u dílu třetího, ale nakonec se do něj nedostala a museli jsme si tak počkat. Na letošní E3, která se odehrávala jak jinak než v Los Angeles pak byl ohlášen pro PlayStation 2 další díl, s podtitulem San Andreas. V něm se dočkáme snad nejen lepší grafiky a inovací třeba v podobě větších měst |(budou celkem 3) a také dopravních prostředků (např. kolo), ale také nového příběhu, jenž se bude točit okolo jednoho afroameričana, který se vrací do rodného města, aby zde pomstil smrt své matky.